Program Details

/Program Details
Program Details 2018-12-31T14:00:19+00:00

Bachelor of Qiraat Studies with Honours

PROGRAM DETAILS

Programme Code: QI14
Medium of instructions: English and Arabic
Duration of Studies:
- Full Time: 4 years (8 semesters)

Memiliki Sijil Pelajaran Malaysia (SPM) dengan mendapat kepujian dalam mata pelajaran Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu dan lulus dalam mata pelajaran Sejarah mulai tahun 2013. Kepujian Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu kertas Julai diambil kira;

dan

Lulus Peperiksaan Sijil Tinggi Persekolahan Malaysia (STPM) dengan mendapat sekurang-kurangnya PNGK 2.00 dan mendapat sekurang-kurangnya:

  • Gred C (NGMP 2.00) dalam mata pelajaran Pengajian Am;

dan

  • Gred C (NGMP 2.00) dalam dua (2) mata pelajaran lain

dan

Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 1 (Band 1) dalam Malaysian University English Test (MUET) mengikut tempoh sah laku pada tarikh permohonan.

Memiliki Sijil Pelajaran Malaysia (SPM) dengan mendapat kepujian dalam mata pelajaran Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu dan lulus dalam mata pelajaran Sejarah mulai tahun 2013. Kepujian Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu kertas Julai diambil kira;

dan

Lulus Matrikulasi KPM/Asasi UA dengan mendapat sekurang-kurangnya PNGK 2.00;

dan

Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 1 (Band 1) dalam Malaysian University English Test (MUET) mengikut tempoh sah laku pada tarikh permohonan.

Memiliki Sijil Pelajaran Malaysia (SPM) dengan mendapat kepujian dalam mata pelajaran Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu dan lulus dalam mata pelajaran Sejarah mulai tahun 2013. Kepujian Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu kertas Julai diambil kira;

dan

Mendapat sekurang-kurangnya Pangkat Jayyid dalam Peperiksaan Sijil Tinggi Agama Malaysia (STAM) Tahun 2018 dan 2017.

dan

Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 1 (Band 1) dalam Malaysian University English Test (MUET) mengikut tempoh sah laku pada tarikh permohonan.

Memiliki Sijil Pelajaran Malaysia (SPM) dengan mendapat kepujian dalam mata pelajaran Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu dan lulus dalam mata pelajaran Sejarah mulai tahun 2013. Kepujian Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu kertas Julai diambil kira;

dan

Memiliki kelulusan Diploma UA/Politeknik/IPTS, Diploma Kemahiran Malaysia (DKM), Diploma Lanjutan Kemahiran Malaysia (DLKM), Diploma Vokasional Malaysia (DVM) atau kelulusan lain yang diiktiraf setaraf dengannya oleh Kerajaan Malaysia dan diluluskan oleh Senat Universiti (syarat khas program mengikut jenis program yang ditawarkan di UA);

atau

Lulus Peperiksaan Sijil Tinggi Persekolahan Malaysia (STPM) Tahun 2017 dan sebelumnya dengan mendapat sekurang-kurangnya PNGK 2.00 dan Gred C (NGMP 2.00) dalam tiga (3) mata pelajaran termasuk Pengajian Am;

atau

Lulus Peperiksaan Matrikulasi Tahun 2017 dan sebelumnya dengan mendapat sekurang-kurangnya PNGK 2.00;

atau

Lulus Peperiksaan Sijil Tinggi Agama Malaysia (STAM) Tahun 2016 dan sebelumnya dengan mendapat sekurang-kurangnya Tahap Jayyid;

atau

Lulusan Pra-U Sekolah Sukan Malaysia/GCE A-Level/International Baccalaureate Diploma/Australian Matriculation (AUSMAT) serta kelayakan lain yang diiktiraf setaraf dengannya oleh Kerrajaan Malaysia dan diluluskan oleh Senat UA

 

dan

 

Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 1 (Band 1) dalam Malaysian University English Test (MUET) mengikut tempoh sah laku pada tarikh permohonan.

Memiliki Sijil Pelajaran Malaysia (SPM) dengan mendapat kepujian dalam mata pelajaran Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu dan lulus dalam mata pelajaran Sejarah mulai tahun 2013. Kepujian Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu kertas Julai diambil kira;

dan

Lulus Peperiksaan Sijil Tinggi Persekolahan Malaysia (STPM) dengan mendapat sekurang-kurangnya PNGK 2.00 dan mendapat sekurang-kurangnya:

  • Gred C (NGMP 2.00) dalam mata pelajaran Pengajian Am;

dan

  • Gred C (NGMP 2.00) dalam dua (2) mata pelajaran lain

dan


Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 1 (Band 1) dalam Malaysian University English Test (MUET) mengikut tempoh sah laku pada tarikh permohonan.

Memiliki Sijil Pelajaran Malaysia (SPM) dengan mendapat kepujian dalam mata pelajaran Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu dan lulus dalam mata pelajaran Sejarah mulai tahun 2013. Kepujian Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu kertas Julai diambil kira;

dan

Lulus Matrikulasi KPM/Asasi UA dengan mendapat sekurang-kurangnya PNGK 2.00;

dan

Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 1 (Band 1) dalam Malaysian University English Test (MUET) mengikut tempoh sah laku pada tarikh permohonan.

Memiliki Sijil Pelajaran Malaysia (SPM) dengan mendapat kepujian dalam mata pelajaran Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu dan lulus dalam mata pelajaran Sejarah mulai tahun 2013. Kepujian Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu kertas Julai diambil kira;

dan

Mendapat sekurang-kurangnya Pangkat Jayyid dalam Peperiksaan Sijil Tinggi Agama Malaysia (STAM) Tahun 2018 dan 2017.

dan

Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 1 (Band 1) dalam Malaysian University English Test (MUET) mengikut tempoh sah laku pada tarikh permohonan.

Memiliki Sijil Pelajaran Malaysia (SPM) dengan mendapat kepujian dalam mata pelajaran Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu dan lulus dalam mata pelajaran Sejarah mulai tahun 2013. Kepujian Bahasa Malaysia/Bahasa Melayu kertas Julai diambil kira;

dan

Memiliki kelulusan Diploma UA/Politeknik/IPTS, Diploma Kemahiran Malaysia (DKM), Diploma Lanjutan Kemahiran Malaysia (DLKM), Diploma Vokasional Malaysia (DVM) atau kelulusan lain yang diiktiraf setaraf dengannya oleh Kerajaan Malaysia dan diluluskan oleh Senat Universiti (syarat khas program mengikut jenis program yang ditawarkan di UA);

atau

Lulus Peperiksaan Sijil Tinggi Persekolahan Malaysia (STPM) Tahun 2017 dan sebelumnya dengan mendapat sekurang-kurangnya PNGK 2.00 dan Gred C (NGMP 2.00) dalam tiga (3) mata pelajaran termasuk Pengajian Am;

atau

Lulus Peperiksaan Matrikulasi Tahun 2017 dan sebelumnya dengan mendapat sekurang-kurangnya PNGK 2.00;

atau

Lulus Peperiksaan Sijil Tinggi Agama Malaysia (STAM) Tahun 2016 dan sebelumnya dengan mendapat sekurang-kurangnya Tahap Jayyid;

atau

Lulusan Pra-U Sekolah Sukan Malaysia/GCE A-Level/International Baccalaureate Diploma/Australian Matriculation (AUSMAT) serta kelayakan lain yang diiktiraf setaraf dengannya oleh Kerrajaan Malaysia dan diluluskan oleh Senat UA

dan

Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 1 (Band 1) dalam Malaysian University English Test (MUET) mengikut tempoh sah laku pada tarikh permohonan.

(1) Mendapat sekurang-kurangnya Kepujian (Gred C) pada peringkat SPM dalam mata pelajaran berikut:

  • Bahasa Arab/Bahasa Arab Tinggi/Bahasa Arab Komunikasi
  • Mana-mana DUA (2) daripada mata pelajaran berikut:
  • Pendidikan Islam/Tasawwur Islam/Pendidikan Syariah Islamiyyah/Pendidikan al-Quran dan as-Sunnah

dan

(2) Mendapat sekurang-kurangnya Lulus (Gred E) pada peringkat SPM dalam mata pelajaran Bahasa Inggeris.

dan

(3) Lulus temu duga yang dilaksanakan oleh pihak Universiti.

 

 

 

 

 

 

 

Catatan:

Untuk makluman, pemohon perlu memiliki Sijil Tahfiz Malaysia, atau Sijil Tahfiz Darul Quran atau mana-mana Sijil Tahfiz Quran yang di iktraf oleh Senat Universiti yang akan disahkan semasa proses temu duga.

(1) Memiliki Diploma dalam bidang yang berkaitan dengan program yang dipohon dengan mendapat sekurang-kurangnya PNGK 2.70

dan

(2) Mendapat sekurang-kurangnya Kepujian (Gred C) pada peringkat SPM dalam mata pelajaran berikut:

  • Bahasa Arab/Bahasa Arab Tinggi/Bahasa Arab Komunikasi
  • Mana-mana DUA (2) daripada mata pelajaran berikut:
    • Pendidikan Islam/Tasawwur Islam/Pendidikan Syariah Islamiyyah/Pendidikan al-Quran dan as-Sunnah

dan

(3) Mendapat sekurang-kurangnya Lulus (Gred E) pada peringkat SPM dalam mata pelajaran Bahasa Inggeris.

dan

(4) Lulus temu duga yang dilaksanakan oleh pihak Universiti

 

Catatan:

Untuk makluman, pemohon perlu memiliki Sijil Tahfiz Malaysia, atau Sijil Tahfiz Darul Quran atau mana-mana Sijil Tahfiz Quran yang di iktraf oleh Senat Universiti yang akan disahkan semasa proses temu duga.

A. YURAN PENDAFTARAN

  • Bayaran sekali sahaja sepanjang tempoh pengajian.
PERKARAWARGANEGARA
(RM)
BUKAN WARGANEGARA
(RM)
1Pendaftaran85.0085.00
2Kebajikan30.0030.00
3Minggu Suai Kenal460.00460.00
4Aktiviti Fakulti35.0035.00
5Lain-lain Perkhidmatan30.0030.00
6Kad Matrik10.0010.00
7Alumni50.0050.00
8Pengijazahan dan Konvokesyen*250.00250.00
 JUMLAH A950.00950.00

* Akan dikembalikan dalam mana-mana keadaan berikut:
   1) Pelajar meninggal dunia
   2) Pelajar menarik diri daripada pengajian
   3) Pelajar diberhentikan daripada pengajian sama ada disebabkan tindakan tatatertib atau kegagalan dalam peperiksaan

 

B. YURAN PENGAJIAN

  • Bayaran berulang setiap semester.

Yuran
Pengajian

Pengajian Quran dan SunnahPengajian Quran dengan MultimediaPengajian Sunnah dengan Pengurusan Maklumat
(QI05)(Ql10)(Ql11)
Warga494.00573.00546.00
Bukan Warganegara2,469.002,863.002,731.00
  • Yuran ini dicaj berdasarkan bilangan jam kredit yang diambil sepanjang pengajian sebagaimana berikut:
    1. Kursus Kategori Sains :  RM40.00 per jam kredit (W) @ RM200.00 per jam kredit (BW)
    2. Kursus Kategori Sastera : RM30.00 per jam kredit (W) @ RM150.00 per jam kredit (BW)

 

C. YURAN ASRAMA

  • Yuran ini dicaj sekiranya pelajar menginap di asrama/kolej kediaman yang disediakan sahaja
PERKARAWARGANEGARA
(RM)
BUKAN WARGANEGARA
(RM)
1Penginapan770.001,540.00
2Aktiviti Kolej Kediaman40.0040.00
 JUMLAH D810.001,580.00

 

D. YURAN PERKHIDMATAN 

  • Item-item ini akan dicaj pada setiap semester.
 PERKARAWARGANEGARABUKAN WARGANEGARA
1Kemudahan Peralatan25.0050.00
2Perpustakaan50.0050.00
3Kokurikulum dan Sukan20.0050.00
4Komputer dan ICT100.00120.00 
5Skim Perkhidmatan Kesihatan Pelajar50.00100.00
6Pengangkutan25.00160.00
7Insurans7.500.00*
8Makmal0.000.00
9Antarabangsa**75.0075.00
 JUMLAH C352.50605.00

** Dicaj enam (6) semester sahaja berturut-turut (Semester I hingga VI pengajian) dan jumlah caj yuran tersebut, setakat mana yang telah dicaj dan dibayar akan dikembalikan dalam mana-mana keadaan berikut:

  1.  Pelajar meninggal dunia
  2.  Pelajar menarik diri daripada pengajian
  3.  Pelajar diberhentikan daripada pengajian sama ada disebabkan tindakan tatatertib atau kegagalan dalam peperiksaan

 

Semester

Jenis Yuran Yang Perlu Dibayar
(Warganegara)

Pengajian Quran dan SunnahPengajian Quran dengan MultimediaPengajian Sunnah dengan Pengurusan Maklumat
(QI05)(Ql10)(Ql11)
Semester Pertama

A+B+C+D

2,606.502,685.502,658.50
Semester berikutnya

B+C+D

1,656.501,735.501,708.50

 

Semester

Jenis Yuran Yang Perlu Dibayar
(Bukan Warganegara)

Pengajian Quran dan SunnahPengajian Quran dengan MultimediaPengajian Sunnah dengan Pengurusan Maklumat
(QI05)(Ql10)(Ql11)
Semester Pertama

A+B+C+D

5,604.005,998.005,866.00
Semester berikutnya

B+C+D

4,654.005,048.004,916.50