Program Details

/Program Details
Program Details 2018-12-31T14:00:19+00:00

Bachelor of Corporate Administration and Relations with Honours

PROGRAM DETAILS

Programme Code: QP49
Medium of instructions: English and Arabic
Duration of Studies:
- Full Time: 4 years (8 semesters)

The Bachelor of Corporate Administration and Relations with Honours programme is offered in line with the development of USIM and the Faculty. The Faculty aims to produce more certified Company Secretary and Corporate Governance officers in Malaysia. Currently, the number of certified Company Secretary is in scarce. Under the Companies Act 2016, each company established in Malaysia is required to have at least one certified Company Secretary appointed and licensed by the Companies Commission of Malaysia. However, the statistics show that certified Company Secretary in Malaysia is less than 10,000 while the number of companies registered in Malaysia is more than 1.2 million. This programme will fulfil the demand from the private sector.

HASIL PEMBELAJARAN PROGRAM (HPP/PEO)

HPP1

  • Mampu mensintesis isu-isu kontemporari berkaitan dengan pentadbiran dan hubungan korporat dengan mengintegrasi ilmu Naqli dan Aqli bagi menjana pentadbiran yang berkualiti kepada pemegang taruh.

HPP2

  • Berkelayakan memimpin dan melibatkan diri secara berpasukan dalam menyelesaikan isu dalam bidang korporat melalui gerakkerja, komunikasi dan tatacara pengurusan yang rapi dan efektif.

HPP3

  • Mampu mempamerkan kemahiran pengurusan, mempunyai kehendak yang tinggi untuk mengembangkan keilmuan dan kemahiran dalam pelbagai bidang pentadbiran dan menyedari keperluan pembelajaran sepanjang hayat untuk pembangunan kerjaya yang berjaya seiring dengan perkembangan ICT.

HPP4

  • Memahami dan mengamalkan nilai-nilai integriti, etika dan profesional dalam menyumbang kepada keperluan masyarakat.


HASIL PROGRAM (PO)

HP1

  • Menganalisis dan mengaplikasi teori-teori asas dalam bidang Pentadbiran dan Hubungan Korporat. (LO1/PO1: Elemen Pengetahuan)

HP2

  • Mengaplikasi kemahiran-kemahiran yang berkaitan dengan Pentadbiran dan Hubungan Korporat dalam pelbagai organisasi. (LO2/PO2: Elemen Kemahiran Teknikal/Praktikal/Psikomotor

HP3

  • Mempamerkan semangat bekerjasama, kebertanggungjawaban dan kemahiran sosial dalam pelbagai situasi. (LO3/PO3: Kemahiran dan Tanggungjawab Sosial)

HP4

  • Mengamalkan nilai-nilai integriti, etika dan profesional dalam menyumbang kepada masyarakat. (LO4/PO4: Nilai, Sikap dan Profesionalisme).

HP5

  • Berkebolehan untuk memimpin, bekerja dalam pasukan dan berkomunikasi secara berkesan dan berhikmah. (LO5/PO5: Kemahiran Komunikasi, Kepimpinan dan Kerja Berpasukan).

HP6

  • Mengenalpasti, menganalisis dan menyelesaikan isu-isu kontemporari berkaitan Pentadbiran dan Hubungan Korporat. (LO6/PO6: Kemahiran Menyelesaikan Masalah dan Kemahiran Saintifik).

HP7

  • Berkebolehan menguruskan maklumat dan melibatkan diri dalam pembelajaran sepanjang hayat. (LO7/PO7: Kemahiran Pengurusan Maklumat dan Pembelajaran Sepanjang Hayat).

HP8

  • Berupaya mengurus organisasi, mempunyai minda dan kemahiran keusahawanan. (LO8/PO8: Kemahiran Mengurus dan Keusahawanan).

 

CAREER PROSPECTS

Company Secretary, Governance Manager, Corporate Advisor, Management Consultant, Tax Agent, Human Resource Manager.

(1) Mendapat sekurang-kurangnya Gred B (NGMP 3.00) pada peringkat STPM dalam mata pelajaran berikut:

  • Mathematics (M)/Mathematics (T)/Perakaunan

dan

(2) Mendapat sekurang-kurangnya Gred C (NGMP 2.00) pada peringkat STPM dalam mata pelajaran berikut:

  • Ekonomi/Pengajian Perniagaan

dan

(3) Mendapat sekurang-kurangnya Kepujian (Gred C) pada peringkat SPM dalam mata pelajaran berikut:

  • Bahasa Arab/Bahasa Arab Tinggi/Bahasa Arab Komunikasi
  • Mathematics/Additional Mathematics/Prinsip
  • Perakaunan/Ekonomi Asas/Perdagangan
  • Mana-mana DUA (2) daripada mata pelajaran berikut:
    • Pendidikan Islam/Tasawwur Islam/Pendidikan Syariah Islamiyyah/Pendidikan al-Quran dan as- Sunnah

dan

(4) Mendapat sekurang-kurangnya Lulus (Gred E) pada peringkat SPM dalam mata pelajaran Bahasa Inggeris

dan

(5) Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 2 (Band 2) dalam Malaysian University English Test (MUET)

(1) Mendapat sekurang-kurangnya Kepujian (Gred C) pada peringkat SPM dalam mata pelajaran berikut:

  • Bahasa Arab/Bahasa Arab Tinggi/Bahasa Arab Komunikasi
  • Mathematics/Additional Mathematics
  • Prinsip Perakaunan/Ekonomi Asas/Perdagangan
  • Mana-mana DUA (2) daripada mata pelajaran berikut:
    • Pendidikan Islam/Tasawwur Islam/Pendidikan Syariah Islamiyyah/Pendidikan al-Quran dan as-Sunnah

dan

(2) Mendapat sekurang-kurangnya Lulus (Gred E) pada peringkat SPM dalam mata pelajaran Bahasa Inggeris

dan

(3) Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 2 (Band 2) dalam Malaysian University English Test (MUET)

(1) Memiliki Diploma dalam bidang yang berkaitan dengan program yang dipohon dengan mendapat sekurang-kurangnya PNGK 2.70

dan

(2) Mendapat sekurang-kurangnya Kepujian (Gred C/6C) pada peringkat SPM dalam mata pelajaran berikut:

  • Bahasa Arab/Bahasa Arab Tinggi/Bahasa Arab Komunikasi
  • Mathematics/Additional Mathematics/Prinsip Akaun/Ekonomi Asas/Perdagangan
  • Mana-mana DUA (2) daripada mata pelajaran berikut:
    • Pendidikan Islam/Tasawwur Islam/Pendidikan Syariah Islamiyyah/Pendidikan al-Quran dan as-Sunnah

dan

(3) Mendapat sekurang-kurangnya Lulus (Gred E/8E) pada peringkat SPM dalam mata pelajaran Bahasa Inggeris

dan

(4) Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 2 (Band 2) dalam Malaysian University English Test (MUET)

(1) Mendapat sekurang-kurangnya Gred B (3.00) pada peringkat Matrikulasi/Asasi dalam mana-mana DUA (2) mata pelajaran berikut:

  • Matematik/Perakaunan/Ekonomi/Pengurusan Perniagaan

dan

(2) Mendapat sekurang-kurangnya Kepujian (Gred C) pada peringkat SPM dalam mata pelajaran berikut:

  • Bahasa Arab/Bahasa Arab Tinggi/Bahasa Arab Komunikasi
  • Mathematics/Additional Mathematics/Prinsip Perakaunan/Ekonomi Asas/Perdagangan
  • Mana-mana DUA (2) daripada mata pelajaran berikut:
    • Pendidikan Islam/Tasawwur Islam/Pendidikan Syariah Islamiyyah/Pendidikan al-Quran dan as-Sunnah

dan

(3) Mendapat sekurang-kurangnya Lulus (Gred E) pada peringkat SPM dalam mata pelajaran Bahasa Inggeris

dan

(4) Mendapat sekurang-kurangnya Tahap 2 (Band 2) dalam Malaysian University English Test (MUET)

A. YURAN PENDAFTARAN

  • Bayaran sekali sahaja sepanjang tempoh pengajian.
PERKARAWARGANEGARA
(RM)
BUKAN WARGANEGARA
(RM)
1Pendaftaran85.0085.00
2Kebajikan30.0030.00
3Minggu Suai Kenal460.00460.00
4Aktiviti Fakulti35.0035.00
5Lain-lain Perkhidmatan30.0030.00
6Kad Matrik10.0010.00
7Alumni50.0050.00
8Pengijazahan dan Konvokesyen*250.00250.00
 JUMLAH A950.00950.00

* Akan dikembalikan dalam mana-mana keadaan berikut:
   1) Pelajar meninggal dunia
   2) Pelajar menarik diri daripada pengajian
   3) Pelajar diberhentikan daripada pengajian sama ada disebabkan tindakan tatatertib atau kegagalan dalam peperiksaan

 

B. YURAN PENGAJIAN

  • Bayaran berulang setiap semester.

Yuran
Pengajian

Pentadbiran MuamalatPerakaunan

Pemasaran (Perkhidmatan Kewangan)

Pentadbiran & Hubungan Korporat

Perbankan dan Kewangan Islam

(QP21)(QE02)(QE06)(QP49)(QE23)
Warga513.00584.00494.00516.00501.00
Bukan Warganegara2,563.002,919.002,469.002,581.002,506.00
  • Yuran ini dicaj berdasarkan bilangan jam kredit yang diambil sepanjang pengajian sebagaimana berikut:
    1. Kursus Kategori Sains :  RM40.00 per jam kredit (W) @ RM200.00 per jam kredit (BW)
    2. Kursus Kategori Sastera : RM30.00 per jam kredit (W) @ RM150.00 per jam kredit (BW)

 

C. YURAN ASRAMA

  • Yuran ini dicaj sekiranya pelajar menginap di asrama/kolej kediaman yang disediakan sahaja
PERKARAWARGANEGARA
(RM)
BUKAN WARGANEGARA
(RM)
1Penginapan770.001,540.00
2Aktiviti Kolej Kediaman40.0040.00
 JUMLAH C810.001,580.00

 

D. YURAN PERKHIDMATAN 

  • Item-item ini akan dicaj pada setiap semester.
 PERKARAWARGANEGARABUKAN WARGANEGARA
1Kemudahan Peralatan25.0050.00
2Perpustakaan50.0050.00
3Kokurikulum dan Sukan20.0050.00
4Komputer dan ICT100.00120.00 
5Skim Perkhidmatan Kesihatan Pelajar50.00100.00
6Pengangkutan25.00160.00
7Insurans7.500.00*
8Makmal0.000.00
9Antarabangsa**75.0075.00
 JUMLAH D352.50605.00

** Dicaj enam (6) semester sahaja berturut-turut (Semester I hingga VI pengajian) dan jumlah caj yuran tersebut, setakat mana yang telah dicaj dan dibayar akan dikembalikan dalam mana-mana keadaan berikut:

  1.  Pelajar meninggal dunia
  2.  Pelajar menarik diri daripada pengajian
  3.  Pelajar diberhentikan daripada pengajian sama ada disebabkan tindakan tatatertib atau kegagalan dalam peperiksaan

 

Semester

Jenis Yuran Yang Perlu Dibayar
(Warganegara)

Pentadbiran MuamalatPerakaunan

Pemasaran (Perkhidmatan Kewangan)

Pentadbiran & Hubungan Korporat

Perbankan dan Kewangan Islam

(QP21)(QE02)(QE06)(QP49)(QE23)
Semester Pertama

A+B+C+D

2,625.502,696.502,606.502,628.502,613.50
Semester berikutnya

B+C+D

1,675.501,746.501,656.501,678.501,663.50

 

Semester

Jenis Yuran Yang Perlu Dibayar
(Bukan Warganegara)

Pentadbiran MuamalatPerakaunanPemasaran (Perkhidmatan Kewangan)Pentadbiran & Hubungan KorporatPerbankan dan Kewangan Islam
(QP21)(QE02)(QE06)(QP49)(QE23)
Semester Pertama

A+B+C+D

5,698.006,054.005,604.005,716.005,641.00
Semester berikutnya

B+C+D

4,748.005,104.004,654.004,766.004,691.00

Bagi pemohon warganegara, permohonan kemasukan ke USIM bagi lepasan STPM/STAM/Matrikulasi dan Diploma/Setaraf adalah melalui aplikasi dalam talian UPU online. Capaian maklumat dan borang permohonan adalah melalui laman web rasmi kemasukan ke Universiti Awam (UA) di http://upu.mohe.gov.my

  1. English and Arabic are the two (2) primary languages used for instruction in the University, depending on the specific programme of study and / or subjects.
     
  2. Applicants shall show evidence of proficiency in English Language based on the following criteria:
    • minimum score of 34 (IBT) in Test of English as a Foreign Language (TOEFL) / 450 (PBT) / 133 (CBT); or
    • Band 4 in International English Language Testing System (IELTS); or
    • Band 3 in Malaysian University English Test (MUET); or
    • Common European Framework of Reference (CEFR) equivalence; or
    • successfully completed full time secondary or tertiary studies or equivalent qualification where the language of instruction and assessment was in English; or
    • native speakers of English
       
  3. Higher score is required in certain programme. Please refer to specific entry requirement for each programme.
     
  4. Applicants shall show evidence of proficiency in Arabic Language based on the following criteria:
    • Credit in Arabic Language at O-Level/equivalent or A-Level/equivalent
    • successfully completed full time secondary or tertiary studies or equivalent qualification where the language of instruction and assessment was in Arabic; or
    • native speaker of Arabic; or
    • pass University Arabic Placement Test (UAPT) conducted by the University

International student at Universiti Sains Islam Malaysia (the University) are required to abide by the following health examination requirement:

  1. International student is strongly advised to ensure that he/she is free from the following diseases* prior to arrival in Malaysia and throughout his/her studies:

        1.1          Tuberculosis
        1.2          Hepatitis B and Hepatitis C
        1.3          Sexually Transmitted Diseases
        1.4          Human Immunodeficiency Virus Infection/Acquired Immunodeficiency Syndrome (HIV/AIDS)
        1.5          Urine Positive for Drugs
        1.6          Typhoid
        1.7          Malaria
        1.8          Japanese Enchapilitis
        1.9          Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS)
        1.10        Avian Flu
     
  2. International student is required to complete health examination** at Student Health Clinic at Student Affairs Division Building before being allowed to register and to apply for any immigration document at his/her own cost.
  3. The University will not process any application for any immigration document if the international student was found to be infected with any disease mentioned in paragraph 1 after the health examination and he/she shall be directed to leave the country as soon as possible at his/her own cost.
  4. If the international student failed to leave the country, the University reserves the right to surrender him/her to the Malaysian Immigration Department for deportation.

For further detail on health examination, kindly contact +606 7986121 (8.00 am - 5.00 pm local time, Monday - Friday)

 

*Based on the Malaysian Immigration Department Circular No. 39
**Health examination result for the diseases will be ready after seven (7) working days and the cost shall not exceed RM300.00

 

Kindly visit eUG (USIM Undergraduates online application) to apply for Undergraduate programmes.


For information related to visa and student pass, please refer to http://alamiyyah.usim.edu.my


Kindly complete the documents required :

  1. Complete application form. (download here)
  2. 1 copy of recent passport photograph.
  3. Certified true copy of 'O' Level/equivalent certificate.
  4. Certified true copy of 'O' Level/equivalent transcript.
  5. Certified true copy of 'A' Level/Matriculation/Diploma certificate.
  6. Certified true copy of 'A' Level/Matriculation/Diploma transcript.
  7. Certified true copy of English translation certificate/transcript.
    (kindly translate all the certificate/trancript if the certificate/transcript is not written in english)
  8. Financial Afidavit/Bank Statement/Letter of scholarship
  9. Proof of processing fee payment (USD30)
    (application will only be process if the payment is receive by USIM)


Kindly submit all the completed documents (no.1-9) to :

Division of Academic Management
Level 2, Chancellory Building,
Universiti Sains Islam Malaysia,
Bandar Baru Nilai,
71800, Nilai, Negeri Sembilan.

email : international@usim.edu.my

 

Details of processing fee (USD30 payment) :

Payee : Bendahari Universiti Sains Islam Malaysia
Account No : 05058010021488
Swift Code : bimb Mykl


For any enquiries regarding International admission, please contact :

- Mrs Mazlina Mohamed Tamjid (06-7988331)
- Mrs Nurhassikin Maulat Mahmud (06-7988144)

Contact Us

Student Admissions and Marketing Department
Level 1, Chancellory Building
Universiti Sains Islam Malaysia (USIM)
Bandar Baru Nilai, 71800, Nilai, Negeri Sembilan, MALAYSIA

Phone: +606-798 8000
Email: admission@usim.edu.my